Historie na internetu
  


Pomůcky a badatelský software

  www.cuni.cz

Sekce stránek Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK). Stránky jsou určeny studentům archivnictví a historie a dalším zájemcům o výuku čtení starých psaných textů uložených v českých archivech a knihovnách. Ukázky psaného písma s přepisy a u cizojazyčných textů i s jazykovým komentářem nebo s překlady. Čítanka je sestavena převážně z písemností vzniklých v českých zemích od 9. do počátku 20. století. Ukázky jsou seřazeny chronologicky. Česky.

  www.mhst.net

Oficiální stránky tvůrce programu. Jednoduchá, ale mimořádně efektivní kartotéka pro snadné uspořádání nejrůznějších poznámek, myšlenek nebo odkazů. Kompatibilní s ostatními standardními počítačovými programy. Základní plnohodnotná verze ke stažení zdarma. Německy.

  www.genopro.com

Oficiální stránky tvůrce programu. Program pro jednoduchou tvorbu, úpravy a tisk přehledných rodokmenů. Umožňuje také vytváření a tisk lékařských genogramů (dědičné nemoci atd.). Rodokmeny lze jednoduše exportovat do HTML formátu. Anglicky; česky na www.slunecnice.cz.

  www.google.com

Online služba společnosti Google. Program Google Translator je určený pro online překlad s využitím jazykového nástroje vyhledávače Google pro překlad. Kvalita cílového textu postačuje pro hrubé porozumění textu, rozhodně se ale nehodí pro veřejné publikování nebo nahrazení plnohodnotného překladu. Překládat lze jak celé internetové stránky (stačí pouze zadat jejich adresu), tak i samotný text vložený z virtuální schránky do formuláře. V obou případech je však nezbytné online připojení počítače k internetu. Mezi jazykové kombinace Google Translatoru patří angličtina, arabština, bulharština, čeština, čínština, němčina, francouzština, italština, japonština, korejština, portugalština, španělština, ruština a další.

  www.microsoft.cz

Oficiální stránky tvůrce programu. Pokud na svém počítači nemáte nainstalován kancelářský balík MS Office, možná oceníte zdarma dostupné prohlížeče jednotlivých aplikací. Je totiž otázkou času, než na internetu narazíte na dokumenty tohoto formátu, které budete muset v něčem otevřít... Ze stránek Microsoftu si můžete zdarma stáhnout prohlížeče následujících aplikací: Microsoft Office File Converter Pack, Microsoft Word, Microsoft PowerPoint, Microsoft Outlook, Microsoft Excel, Microsoft Access, Microsoft Visio. Anglicky. Některé z nich jsou lokalizovány i v češtině.

  www.adobe.cz

Oficiální stránky distributora. Adobe Reader 8.0, dnes již v podstatě nezbytný a zdarma dostupný program pro prohlížení a tisk dokumentů Adobe PDF (Adobe Portable Document Format) na mnoha různých platformách. Zatím poslední verzí je Adobe Reader 8.0, jež opět představuje rozšíření o nové vlastnosti. Pokud si prohlížeč stáhnete ze stránek Adobe, musíte zvolit „Choose a different version“ a vybrat si ke stažení českou verzi Adobe Readeru, jinak se prohlížeč stáhne v angličtině. V případě volby českého distributora AMOS Software stáhnete přímo českou verzi. Česky, anglicky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku

  www.microsoft.cz

Oficiální stránky společnosti Microsoft. Nápověda, tipy a školení pro práci v sadě Microsoft Office. Česky.

  www.microsoft.cz

Oficiální stránky společnosti Microsoft. Velké množství výukových kurzů. Vysoká didaktická úroveň. Česky.

  www.pdfforge.org

Oficiální stránky tvůrců programu. Program PDFCreator je podle některých odborných testů dlouhodobě nejlepší volně dostupná alternativa pro tisk dokumentů do elektronického formátu PDF. Anglicky; česky na www.slunecnice.cz.

  www.inpdf.cz

Bezplatná online služba pro konverzi elektronických dokumentů do formátu PDF (Adobe Portable Dokument Format). Elektronický formát PDF je spolehlivý, efektivní a stále se rozšiřující způsob předávání informací. Ve srovnání s formáty DOC, XLS, apod. formát PDF zaručuje, že soubory budou mít za všech okolností původní vzhled, včetně použitých písem, grafiky a rozvržení stránky. Uživatelé, kteří na svém počítači nemají nainstalován žádný program pro převod svých dokumentů do PDF si mohou s pomocí této služby sami konverzi provést online. Jednoduché ovládání. Česky.