Historie na internetu
  

abcHistory.czPřírodní vědy › Osobnosti přírodních oborů

Významné osobnosti přírodních věd


Badatelé, výzkumníci a popularizátoři vědeckého zkoumání a opzorování přírody

Přírodní vědy je označení pro soubor věd zkoumajících vědeckými metodami řád a zákony, kterými se řídí vesmír. Důslednými důrazem na používání čistě vědeckých metod se odlišují od filosofie, teologie a společenských věd a jsou základem pro rozvíjení tzv. aplikovaných věd.
  www.jeseniky.org

Oficiální prezentace Společnosti Vincenze Priessnitze, která pečuje o odkaz zakladatele vodoléčby. Vincenz Priessnitz – základní životopisné a historické údaje, základní údaje o společnosti, činnost, fotoarchiv. Česky.

  www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Anotace tvůrců: „Dokument o jednom ze zakladatelů světové botaniky, brněnském rodákovi, od jehož smrti uplynulo 300 let. Datum jeho úmrtí se zařadilo mezi nejvýznamnější výročí roku UNESCO.“ Česky.

  www.bbc.co.uk

Sekce stránek BBC nazvaná podle stejnojmenné knihy mapující život redaktora BBC Davida Attenborougha. Attenboroughův archiv (The Attenborough archive) filmových ukázek jeho začátků i nejslavnějších pořadů. Ukázky ze seriálů, komentáře, rozhovory a názory. Anglicky.

  www.muzeumtgm.cz

Oficiální stránky muzea ve městě Rakovník. Základní informace o muzeu, historie muzea, otevírací doba. Přehled služeb, sbírek a expozic rakovnického muzea a jeho poboček: Rakovník (historie města od nejstarších dob až po 18. a 19. století; geologie; hornictví; rybářství; Zikmund Winter - život a dílo; Věstníky muzejního spolku; Skupina historie vojenského letectví; Masarykova společnost; badatelna; publikační činnost); Lány (muzeum T.G.M. v Lánech; historie obce; Pamětní síň Alice Masarykové a Českého Červeného kříže; Lánský zámek; Lánská obora); Městské muzeum Nové Strašecí (historie města; rozhledna Mackova Hora; badatelna); Vlastivědné muzeum Jesenice (informace o muzeu; historie obce; badatelna; rozhledna Tobiášův vrch); Skryje - Památník Joachima Barranda (informace o muzeu; historie obce; sbírka paleontologických nálezů; expozice venkovského života na konci 19. a na počátku 20. století; Joachim Barrande - život a dílo); Nezabudice (Jaroslav Franěk - Pamětní síň legionáře; Obrana národa; historie obce); Muzeum Čistecka (historie obce Čistá; Jaroslav Vrchlický - život a dílo); Hrad Týřov (historie hradu). Česky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku

  www.alberteinstein.info

Společný internetový projekt několika akademických institucí jehož cílem je zpřístupnit písemnosti, fotografie a další historické materiály, které se váží k osobnosti teoretického fyzika Alberta Einsteina. Obsáhlá databáze obecných informací o Einsteinovi, odborné studie, profesní práce, korespondence, digitalizované rukopisy (mimovědecké osobní texty, deníky z cest) a další. Databáze fotografií. Anglicky.

  www.historicist.com

Protestantské interpretace biblických proroctví; historické alternativy. Výzkum biblické chronologie a jeho vliv na protestantské hnutí (Martin Luther, John Knox, John Calvin); výzkumy Isaaca Newtona. Ačkoli Newton je dnes znám především jako otec moderní fyziky, on sám před tímto zaměřením ve značné míře upřednostňoval výzkum Bible, zvláště biblickou chronologii. Fulltextová verze Newtonova díla Observations on Daniel and the Apocalypse of St. John a další podobné texty. Anglicky.

  perso.wanadoo.fr

Odborné stránky věnované významnému průkopníkovi paleontologie Joachimu Barrandovi, který se proslavil rozsáhlým vědeckým dílem a výzkumem českého Barrandienu. Základní životopisné údaje. Proč Barrande odmítal Darwinovu evoluční teorii. Význam Barrandova díla. Dílo, seznam literatury, zprávy z výstav k výročím, bibliografie publikací o Barrandovi, odkazy na další internetové stránky. Francouzsky, anglicky.

  www.mzm.cz

Oficiální stránky muzea, které je druhým největším a zároveň druhou nejstarší muzejní institucí v ČR (založeno 1817 císařským dekretem Františka I.). Základní informace o instituci (přehled činnosti jednotlivých oddělení), otevírací doba, informace o expozicích především z oborů přírodních a společenských věd (Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr, Palác šlechtičen, Pavilon Anthropos, Mendelianum, Památník Leoše Janáčka, Dům pánů z Kunštátu, Památník Bible kralické, Starý zámek v Jevišovicích, Zámek Budišov), realizované projekty, kalendář akcí (výstavy, přednášky, exkurze), ediční činnost, přehled dalších služeb. Česky, anglicky.

  www.mendel-museum.org

Online expozice o zakladateli moderní genetiky, brněnském opatovi Gregoru Johannu Mendelovi a vývoji celého oboru. Informace o návštěvě reálné výstavy umístěné v Brně, informace o brněnském Mendel Centru, odkazy na další internetové prameny vážící se k Gregoru Mendelovi. Osobnost Gregora Mendela, Mendelovy pokusy a Mendelovy zákony, matematika dědičnosti, záhada generací a vznik buňky; popularizační i odborné texty, nabídka publikací. Česky, anglicky, německy.