komentované virtuální prohlídky

Všechny naše komentované prohlídky a vzdělávací procházky, které jsme doposud organizovali v Praze a na několika dalších místech, nyní přesouváme do online prostoru. Toto možnost jsme testovali už během jarních koronavirových omezení. Virtuální prohlídky tehdy sklidily poměrně velký úspěch. Pro sezónu 2020-2021 jsme proto připravili několik vylepšení a až do konce lockdownu budeme na Zoomu s našimi procházkami pravidelně.

Číst celý článek ... ››

7.11.2020, abcHistory.cz: HOMEPopularizace vědyVýlety za poznáním


Old Town Bridge Tower, Prague
Zdroj: Agatha Christie's Poirot, ITV

Co to visí za obraz v obývacím pokoji slavného detektiva, jakým Hercule Poirot bezpochyby je? Je to skutečně tak: Je to Praha!

Číst celý článek ... ››

19.11.2016, abcHistory.cz: HOMEVýzkum a objevyVýlety za poznáním


František Černý a první světová válka

Brusilovova ofenzíva, odehrávající se během léta roku 1916 na východní frontě první světové války, je považována za jeden z největších válečných úspěchů let 1914–1918. Součástí této ofenzívy byl i masivní vpád ruské armády na území zvané Bukovina (dnešní západní Ukrajina a severovýchod Rumunska). Zdejší nesnáze tehdejší rakousko-uherské armády v obleženém městě Černovice i následný zběsilý útěk před nepřítelem ve svých nedávno vydaných vzpomínkách sugestivně zachytil jihočeský rodák František Černý.

Číst celý článek ... ››

19.6.2016, abcHistory.cz: HOMEPublikační činnostVýlety za poznáním


Břetislav Jan Procházka a Jindřich Kubias
Procházka se spolujezdcem Kubiasem tak, jak je zachytil pohotový korespondent Times of India při projíždění městem Láhaur (provincie Paňdžáb v dnešním Pákistánu). „Tento nejrozšířenější list na východě má skvěle organisováno zpravodajství,“ uvádí dobový popisek. Foto Times of India převzato z knihy Automobilem kolem světa od B. J. Procházky, 1938

Na den přesně před osmdesáti lety, tedy dne 25. 4. 1936, vydali se na cestu kolem světa ve voze Škoda Rapid dva čeští cestovatelé: Břetislav Jan Procházka a Jindřich Kubias.

Číst celý článek ... ››

25.4.2016, abcHistory.cz: HOMETerénní sběr informacíVýlety za poznáním


Lesní čtvrť (Waldviertel)

Turistický průvodce. Příběhy z oblastí ležících hned za českými a moravskými hranicemi, v hornorakouském území Lesní čtvrť (Waldviertel). Dolní Rakousy nebo též Dolní Rakousko (Niederösterreich) leží na severu země a hraničí s Českou republikou. S českým prostředím má tento region dlouhou společnou historii. V knize najdete setříděné zajímavé turistické tipy pro své výlety. Unikátní turistický průvodce v sobě kombinuje, mapy, lokace a vzrušující příběhy. Podrobně se věnuje mimo jiné historii a zajímavým příběhům hradů Rakousy nad Dyjí (Raabs an der Thaya) a vodní hrad (Wasserburg) Heidenreichstein, dále hradních zřícenin Kollmitz a Eibenstein nebo zámku Peigarten. Vedle toho však v knize najdete i přehled zajímavých muzeí a galerií v oblasti a především příběhy z dávné i nedávné historie.

Knihu Česká Kanada, Slavonice a Slavonicko výhodně zakoupíte přímo v e-shopu vydavatele, na webu NZB.cz.

1.1.2015, abcHistory.cz: HOMEPopularizace vědyVýlety za poznáním


1. světová válka

Knihu Moje záznamy ze světové války 1914-1918 výhodně zakoupíte přímo v e-shopu vydavatele, na webu NZB.cz

Ukázky z knihy najdete v článku První světová válka: Strhující vzpomínky českého vojáka vycházejí poprvé v knižní podobě.

28.6.2014, abcHistory.cz: HOMERedigování, editaceVýlety za poznáním


cover knihy

Afghánistán na začátku devadesátých let. Sovětská armáda odešla, stáhli se i Američané. Tálibán se bude prosazovat až za další dva roky. Země se ocitla ve válečném mezičase. Probíhá nevyhlášená občanská válka, při níž slabá levicová vláda svádí boje s různými frakcemi nacionálně nebo nábožensky motivovaných mudžahedínů.

Nová kniha Země bílých holubicAfghánistán na vlastní kůži, zprostředkovává jedinečné vyprávění o cestě po sugestivní zemi v sugestivních časech.

20.2.2010, abcHistory.cz: HOMERedigování, editaceVýlety za poznáním


Značka pro jezdecké stezky
Obr.: Značka pro jezdecké stezky

Koně se po stezce většinou pohybují krokem, nikoli svalem, při dlouhém putování a v kopcovitém terénu jezdci často vedou koně na ruce jako pěší turisté.

Číst celý článek ... ››

1.7.2008, abcHistory.cz: HOMEVýzkum a objevyVýlety za poznáním


Lesy České republiky - značení

Zcela samostatný informační systém vytváří na území Lesů České republiky stejnojmenný státní podnik (LČR). LČR jako správce a hospodář ustanovený zákonem pečuje i o zajištění informovanosti návštěvníků. Za tímto účelem jsou na území lesů České republiky umístěny různé informační tabule, piktogramy a značky, které slouží k orientaci na lesních cestách nebo mají další informační charakter.

Číst celý článek ... ››

30.6.2008, abcHistory.cz: HOMETerénní sběr informacíVýlety za poznáním


Značka lázeňské trasy
Obr.: Značka lázeňské trasy

Lázeňské trasy a jejich značení – Značení těchto tras je tvořeno dvěma svislými barevnými pruhy, kolem nichž jsou dva bílé pruhy.

Číst celý článek ... ››

25.6.2008, abcHistory.cz: HOMETerénní sběr informacíVýlety za poznáním


Naučná stezka
Obr.: Naučná stezka

Značená naučná stezka bývá vyznačena značkami tvořenými bílým čtvercem, který je protnut úhlopříčným zeleným pruhem z levého horního rohu do pravého dolního rohu.

Číst celý článek ... ››

19.6.2008, abcHistory.cz: HOMETerénní sběr informacíVýlety za poznáním


Mezinárodní směrová šipka
Obr.: Mezinárodní směrová šipka

Mezinárodní evropská turistická stezka, její značení a charakteristika.

Číst celý článek ... ››

15.6.2008, abcHistory.cz: HOMETerénní sběr informacíVýlety za poznáním


IS 19d – Směrová tabule
Obr.: IS 19d – Směrová tabule

Cyklotrasy a cyklostezky – Turistické značení cyklotras a cyklostezek

Číst celý článek ... ››

8.6.2008, abcHistory.cz: HOMETerénní sběr informacíVýlety za poznáním


Pásová značka
Obr.: Pásová značka

Pásové značky a směrovky – Popis jednotlivých značek využívaných v rámci pásového značení

Číst celý článek ... ››

5.6.2008, abcHistory.cz: HOMETerénní sběr informacíVýlety za poznáním


Turistické značení

Soustavu navigačních bodů tvoří grafická označení a směrovky, s jejichž pomocí jsou turisté naváděni ve směru předem připravených tras, většinou v atraktivní lokalitě.

Číst celý článek ... ››

2.6.2008, abcHistory.cz: HOMETerénní sběr informacíVýlety za poznánímNahoru