Klub zvídavých dětí

Neznámá foglarovka poodhaluje, co dělal Jaroslav Foglar během složitých časů nacistické okupace a Protektorátu (1939–1945). Vychází ucelená analýza, která zároveň obsahuje ty nejzajímavější pasáže k Foglarových scénářů pro Klub zvídavých dětí a strhujícím způsobem je zasazuje do dobového kontextu.

Číst celý článek ... ››

28.5.2018, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Inspektor Dreyfus

V prosinci 2016 uplyne přesně 40 let od premiéry kultovní britsko-americké komedie Růžový panter znovu zasahuje. Bláznivé scény tohoto filmu si vybaví zřejmě každý – třeba hned úvodní sekvence z areálu ústavu pro duševně nemocné. Nešikovný Clouseau v podání Petera Sellerse způsobí pád suspendovaného Dreyfuse do zahradní vodní nádrže a doznává: „Obávám se, že nemáte svůj den, můj příteli.“

Číst celý článek ... ››

9.12.2016, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Koncentrační tábory na Jáchymovsku

Vážení a milí pamětníci, pro připravovanou odbornou publikaci, jejímž tématem budou uranové doly a trestanecké tábory na Jáchymovsku hledáme ty z Vás, kteří by nám mohli k publikování poskytnout vhodné fotografie a dobové dokumenty, případně nám pomohli s objasněním některých historických nejasností. Zajímají nás okolnosti, za jakých probíhala těžba uranu v regionu Jáchymov v letech 1949–1961.

Číst celý článek ... ››

7.12.2016, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Procházka na Mostě

Přesně před sto lety zemřel císař František Josef I. Někteří Češi mu za jeho života lidově říkali „Starej Procházka“. Proč? Asi vás překvapí, proč mu tak neříkali…

Číst celý článek ... ››

21.11.2016, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Jak StB sledovala Donalda Trumpa
Zdroj pro koláž: Foto D. Trumpa z roku 1988 (www.huffingtonpost.com) a konvolut antikvárních úředních materiálů v majetku redakce

Komunistická Státní bezpečnost (StB) se v období normalizace snažila shromažďovat informace o životě Ivany Trump v USA. Náhodou tak narazila i na zprávy o politických ambicích, které měl její tehdejší manžel Donald Trump. – Včetně jeho záměru stát se v roce 1996 nebo později prezidentem USA.

Číst celý článek ... ››

9.11.2016, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


František Černý a první světová válka

Brusilovova ofenzíva, odehrávající se během léta roku 1916 na východní frontě první světové války, je považována za jeden z největších válečných úspěchů let 1914–1918. Součástí této ofenzívy byl i masivní vpád ruské armády na území zvané Bukovina (dnešní západní Ukrajina a severovýchod Rumunska). Zdejší nesnáze tehdejší rakousko-uherské armády v obleženém městě Černovice i následný zběsilý útěk před nepřítelem ve svých nedávno vydaných vzpomínkách sugestivně zachytil jihočeský rodák František Černý.

Číst celý článek ... ››

19.6.2016, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Max von der Grün

Po více než 40 letech vychází v češtině slavný německý román, připomínající útoky proto německým antifašistům v Sudetech mezi roky 1933 až 1945

Světově proslulý román Dva dopisy Pospischielovi vyšel v češtině prvně roku už 1972. Na tehdejší dobu v nepříliš výrazném nákladu 3.600 výtisků. Není se co divit, že pro většinu českých čtenářů dávno zapadl. Nevěnovat mu pozornost by přitom byla škoda. Obsahuje totiž neobvyklý německý pohled na události v předválečném pohraničí.

Číst celý článek ... ››

9.5.2016, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Křest knihy

Česko patří k nejvýrazněji nenábožensky orientovaným zemím na světě. Přesto jsme i u nás průběžně svědky veřejných křtů a mediálně propagovaných křtin. Snad jen skutečnost, že značný počet redaktorů neumí slovo křest skloňovat a dokola píší, že „proběhly křesty“ je určitým vodítkem, jak moc je jim pojem křest vlastně vzdálený.

Číst celý článek ... ››

1.3.2016, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Herci Věra Ferbasová a Herbert Lom
Věra Ferbasová a Herbert Lom na snímku z filmu Žena pod křížem z roku 1937

K rodině Kuchačevich ze Schluderpacheru uvádí Petr Mašek uvádí ve své knize Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Bílé hory do současnosti (2008) pouze stručný údaj:

Kuchacevič ze Schlunderbachu – Původ rodu a datum nobilitace nezjištěny. V první polovině 80. let 19. století byl příslušník tohoto rodu učitelem v Praze na Olšanech.

Vedle toho se dá jméno uvedené šlechty snadno dohledat ve filmových databázích coby rodné příjmení česko-britského herce Herberta Loma

Číst celý článek ... ››

9.2.2016, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


cover knihy

Existoval skutečně Jan Tleskač? A kdo jako první na světě sestrojil létající kolo? Kdo vyrobil ježka v kleci a kde se Jaroslav Foglar inspiroval při psaní svých stínadelských románů? – To jsou otázky tradované už několik desetiletí. Dostali jste na ně ale někdy uspokojivou a ucelenou odpověď? Nyní ji možná máte na dosah ruky. Kniha, která vyšla na konci roku 2010, obsahuje řadu málo známých, nebo zcela neznámých technických, ale čtivých informací a velké množství fotografií. Inspirační zdroje Jaroslava Foglara, vliv jeho díla na pozdější generace, stopy jež končí v budoucnosti... Další informace najdete na webu Foglaring.cz.

Mnoho se spekulovalo o tom, kdo byli předobrazy Rychlých šípů, Vojtěcha Vonta, Jana Tleskače a dalších hrdinů. Něco je obecně známo. Něco bylo publikováno v běžně nedostupném tisku. Něco zůstává utajeno. Kniha Mýtus zvaný Stínadla shrnuje vše doposud známé a podstatné. Současně s tím přidává i další důležité informace.

20.2.2015, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Adolf Hitler a Ferdinand Peroutka

Veřejná debata k otázce, zda jsou intelektuálové schopni v krizových situacích selhat (o tom snad nikdo soudný nepochybuje), se v několika posledních dnech proměnila v hledání důkazů pro, nebo proti Peroutkovi v období okupace. Internetem začaly kolovat články z revue Přítomnost konce třicátých let, kdy ji Peroutka řídil. Doposud ale nezazněl naplno hlas samotného Ferdinanda Peroutky, který se k podobným obviněním vyjádřil už po válce, když mimo jiné napsal: „Vyloupněte z dvacetiletého díla novinářova dvacet úryvků, zbavte dvacet vět souvislosti, do níž byly zasazeny, zamlčte, co bylo předtím, a co bylo potom a uděláte přívržence agrárníků z muže, jenž proti nim bojoval […]“ – Ale pěkně popořádku…

Číst celý článek ... ››

5.2.2015, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


holocaustV souvislosti s výročím 70 let, které uplynuly od osvobození nacistického koncentračního tábora Osvětim a od konce druhé světové války se v médiích opět o něco častěji objevuje slovo holocaust, případně holokaust.

Někdy tento pojem bývá definován jako zápalná oběť. Taková definice je však s ohledem na podstatu koncentračních táborů chybná a nepedagogická. Vysvětleme si, proč.Číst celý článek ... ››

14.1.2015, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Josef Benoni

S nedávným vydáním knihy Josefa Benoniho Příběhy ze starého Lanškrounska se (s odkazem na podtitul knihy Lanškrounský »hejtman z Kopníku«) začalo opět výrazněji skloňovat slovo „kopnikiáda“.

Číst celý článek ... ››

30.12.2014, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


novoročenka Novoročenky neboli novoroční Péefka „pro štěstí“ (francouzsky Pour féliciter) jsou už po mnoho desetiletí součástí české a slovenské tradice. Papírová novoročenka, neboli novoroční přání (anglicky New Year Card), je historicky odvozena od vánočního přání (Christmas Card). Proto se na mnoha, zvláště však starších přáních, můžeme setkat se souborným přáním „Veselé Vánoce a šťastný nový rok“.

Číst celý článek ... ››

10.12.2014, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Exekuce v Lanškrouně 1945

Poválečný partyzánský soud v Lanškrouně probíhal 17. a 18. května 1945. Partyzánský oddíl dorazil do města 17. 5. 1945. Ještě týž den byli na náměstí před radnici shromážděni čeští Němci z Lanškrouna a auty sem byli svezeni i Němci z okolních vesnic. Partyzánský soud konaný v Lanškrouně byl součástí živelné vlny divokého odsunu a protiněmeckých bestialit, které se bezprostředně po válce odehrávaly na celé řadě míst Čech a Moravy, zde žilo německé obyvatelstvo.

» Číst celý článek ...


10.10.2014, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


1. světová válka

Knihu Moje záznamy ze světové války 1914-1918 výhodně zakoupíte přímo v e-shopu vydavatele, na webu NZB.cz

Ukázky z knihy najdete v článku První světová válka: Strhující vzpomínky českého vojáka vycházejí poprvé v knižní podobě.

28.6.2014, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Znáte Jabouda? Je to živel. Nyní už je v důchodu, ale dokáže nádherně vzpomínat na své dětství a mládí, které prožíval v Praze ve čtyřicátých a padesátých letech 20. století. Byly to roky jeho dětství i dospívání a zároveň důležité historické okamžiky. Jeho knihu Trafouš, páskové, Vyšehradští jezdci a jiné vzpomínky, kde vzpomíná na dětství a mládí v Praze padesátých let, si určitě rádi přečtete. Memoárová publikace je díky svěžímu stylu a pečlivé redakční kontrole ošidné paměti jedinečným historickým materiálem. Do knihy se snadno začtou nejen historikové a pamětníci, ale zároveň všichni, kdo si rádi ve chvíli oddechu přečtou něco svěžího, vtipného a zároveň zajímavého. Velkou předností knihy je samozřejmě fakt, že jednotlivé kapitoly knihy tvoří autentické vzpomínky na všední život v Praze v letech 1944 až 1958. Přečtěte si další informace o knize…

12.8.2013, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


cover knihy

Existoval skutečně Jan Tleskač? A kdo jako první na světě sestrojil létající kolo? Kdo vyrobil ježka v kleci a kde se Jaroslav Foglar inspiroval při psaní svých stínadelských románů? – To jsou otázky tradované už několik desetiletí. Dostali jste na ně ale někdy uspokojivou a ucelenou odpověď? Nyní ji možná máte na dosah ruky. Kniha, která vyšla na konci roku 2010, obsahuje řadu málo známých, nebo zcela neznámých technických, ale čtivých informací a velké množství fotografií. Inspirační zdroje Jaroslava Foglara, vliv jeho díla na pozdější generace, stopy jež končí v budoucnosti... Další informace najdete na webu Vontove.org.

Mnoho se spekulovalo o tom, kdo byli předobrazy Rychlých šípů, Vojtěcha Vonta, Jana Tleskače a dalších hrdinů. Něco je obecně známo. Něco bylo publikováno v běžně nedostupném tisku. Něco zůstává utajeno. Kniha Mýtus zvaný Stínadla shrnuje vše doposud známé a podstatné. Současně s tím přidává i další důležité informace.

20.10.2011, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


cover knihy

Existoval skutečně Jan Tleskač? A kdo jako první na světě sestrojil létající kolo? Kdo vyrobil ježka v kleci a kde se Jaroslav Foglar inspiroval při psaní svých stínadelských románů? – To jsou otázky tradované už několik desetiletí. Dostali jste na ně ale někdy uspokojivou a ucelenou odpověď? Nyní ji možná máte na dosah ruky. Kniha, která vyšla na konci roku 2010, obsahuje řadu málo známých, nebo zcela neznámých technických, ale čtivých informací a velké množství fotografií. Inspirační zdroje Jaroslava Foglara, vliv jeho díla na pozdější generace, stopy jež končí v budoucnosti... Další informace najdete na webu Vontove.org.

Mnoho se spekulovalo o tom, kdo byli předobrazy Rychlých šípů, Vojtěcha Vonta, Jana Tleskače a dalších hrdinů. Něco je obecně známo. Něco bylo publikováno v běžně nedostupném tisku. Něco zůstává utajeno. Kniha Mýtus zvaný Stínadla shrnuje vše doposud známé a podstatné. Současně s tím přidává i další důležité informace.

21.9.2011, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


sborník o životě Miloše Zapletala

Recenze knihy: ZET – Miloš Zapletal. Editor Ivo Jirásek. 1. vydání. Univerzita Palackého, Olomouc 2010, 333 s. Součástí knihy je obsáhlý materiál Pět životů z pera samotného Miloše Zapletala.

Číst celý článek ... ››

9.8.2011, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Who Do You Think You Are?

www.ToSiPiš.cz

Přestavení populárního genealogického seriálu televize BBC. V češtině je seriál „Who Do You Think You Are?“ různými televizními stanicemi vysílán pod názvem „Kdo myslíš že jsi?“ (např. Viasat History) nebo „Kdo si myslíte že jste?“ (např. Zone Reality). Krátká informace o účelu seriálu, doplněná nabídkou pro pátrání v rodokmenech na území bývalého Československa.

21.2.2011, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


cover knihy

Existoval skutečně Jan Tleskač? A kdo jako první na světě sestrojil létající kolo? Kdo vyrobil ježka v kleci a kde se Jaroslav Foglar inspiroval při psaní svých stínadelských románů? – To jsou otázky tradované už několik desetiletí. Dostali jste na ně ale někdy uspokojivou a ucelenou odpověď? Nyní ji možná máte na dosah ruky. Kniha, která vyšla na konci roku 2010, obsahuje řadu málo známých, nebo zcela neznámých technických, ale čtivých informací a velké množství fotografií. Inspirační zdroje Jaroslava Foglara, vliv jeho díla na pozdější generace, stopy jež končí v budoucnosti... Další informace najdete na webu Vontove.org.

Mnoho se spekulovalo o tom, kdo byli předobrazy Rychlých šípů, Vojtěcha Vonta, Jana Tleskače a dalších hrdinů. Něco je obecně známo. Něco bylo publikováno v běžně nedostupném tisku. Něco zůstává utajeno. Kniha Mýtus zvaný Stínadla shrnuje vše doposud známé a podstatné. Současně s tím přidává i další důležité informace.

20.2.2011, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


sborník o životě Jaroslava Foglara

Recenze knihy: Fenomén Foglar. Editor Ivo Jirásek. 1. vydání. Prázdninová škola Lipnice, Praha 2007, 477 s.

Fenomén Foglar – Hned dva sborníky s velice podobným názvem jsou spojeny s fenoménem Foglar a byly připraveny krátce po sobě během roku 2007. Nám se dostaly do rukou v rámci redigování knihy Mýtus zvaný Stínadla. První sborník vydala roku 2007 Prázdninová škola Lipnice, druhý vyšel roku 2008 v péči Památníku národního písemnictví.

Číst celý článek ... ››

9.1.2011, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Tajemná Stínadla a Jaroslav Foglar ve skutečnosti

Recenze knihy: Miloš Dvorský: Mýtus zvaný Stínadla. Rychlé šípy, Vontové a hlavolam – Realita versus fikce. 1. vydání. NZB, Praha 2010, 224 s.

Číst celý článek ... ››

10.12.2010, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


kniha Přemysl Pitter

Recenze knihy: Pavel Kosatík: Sám proti zlu. Život Přemysla Pittra (1895–1976). Paseka, Praha – Litomyšl 2009.

Číst celý článek ... ››

18.10.2010, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


sborník Památníku národního písemniství na téma Foglar

Recenze knihy: K fenoménu Jaroslav Foglar. Sborník příspěvků z konference Fenomén Jaroslav Foglar. Památník národního písemnictví, 17. září 2007. Redaktorky sborníku Růžena Hamanová, Dorota Lábusová. 1. vydání. PNP, Praha 2008, 230 s.

Číst celý článek ... ››

9.10.2010, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


cover knihy

Tak se jmenuje nová kniha, která obsahuje doposud neznámé texty, jejichž autorem, nebo adresátem byl spisovatel Karel Čapek. Po sedmdesáti letech od jeho smrti máte možnost si poprvé nyní přečíst některé čapkovské dokumenty o odpírání vojenské služby.

Jde o hluboké lidské příběhy, které poutavě dokumentují názorový vývoj Karla Čapka na záležitosti svědomí, náboženství, zednářství, pacifismus a občanské odpovědnosti.

20.9.2010, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


kniha dějiny každodennosti v 19. století

Recenze knihy: Lenderová, Milena – Jiránek, Tomáš – Macková, Marie: Z dějin české každodennosti. Život v 19. století. 1. vydání. Karolinum, Praha 2009, 430 s.

Číst celý článek ... ››

18.4.2010, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


neznámé texty Karla Čapka

Recenze knihy: Vojáku Vladimíre.... Karel Čapek, Jindřich Groag a odpírači vojenské služby z důvodu svědomí. Sestavil, úvodní studii a k vydání připravil nakladatel. NZB, Praha 2009, 234 s.

Číst celý článek ... ››

30.3.2010, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


kniha o ekonomických limitech spisovatelského řemesla

Recenze knihy: „O slušnou odměnu bude pečováno...“ Ekonomické souvislosti spisovatelské profese v české kultuře 19. a 20. století. K vydání připravili Tomáš Břeň a Pavel Janáček. Ústav pro českou literaturu AV ČR, Praha 2009, 222 s.

Do jaké míry se dalo psaním literárních textů uživit v období národního obrození nebo v meziválečném světě První republiky.

Číst celý článek ... ››

5.2.2010, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


kniha Josef Svatopluk Machar

Recenze knihy: Petr Sýkora: Básník proti Hradu – Neposlušný občan Josef Svatopluk Machar. Libri, Praha 2009, 247 s.

Číst celý článek ... ››

8.1.2010, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Není žádným tajemstvím, že se mnohé řídící procesy prvorepublikové firmy Baťa jsou v naší agentuře abcRedakce.cz populární. Mnoha z nich se inspirujeme nebo řídíme. Možná jste to z některých našich dosavadních vyjádření sami poznali (třeba ze stránky Zákaznický servis). Možná že ale právě tahle recenze bude určitým ujasněním, kdy ve stopách, které zanechali pánové Tomáš Baťa a Jan Antonín Baťa, jít chceme, a kdy naopak ne.

kniha Trvalé hodnoty soustavy Baťa

Recenze knihy | Zelený, Milan: Cesty k úspěchu. Trvalé hodnoty soustavy Baťa. Čintámani, [Kratochvilka] 2005. » Číst celý článek ...


30.11.2009, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


cover knihy

Tak se jmenuje nová kniha, která obsahuje doposud neznámé texty, jejichž autorem, nebo adresátem byl spisovatel Karel Čapek. Po sedmdesáti letech od jeho smrti máte možnost si poprvé nyní přečíst některé čapkovské dokumenty o odpírání vojenské služby.

Jde o hluboké lidské příběhy, které poutavě dokumentují názorový vývoj Karla Čapka na záležitosti svědomí, náboženství, zednářství, pacifismus a občanské odpovědnosti.

29.11.2009, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Badatelé Bible v KT Dachau

Organizace svědků Jehovových byla v Německu z nařízení nacistických úřadů rozpuštěna už v roce 1933 a propagace jejich náboženství byla zakázána. Do koncentračního tábora Dachau přicházeli tito věřící v prvních letech zpravidla pro neúčast ve volbách a bývali zde pak vězněni v rozmezí od sedmi dní do dvou měsíců. Později, v souvislosti s přípravou války, se teror proti nim stupňoval a v koncentračních táborech jich přibývalo. V Dachau jich bylo v říjnu 1937 v trestném komandu 141 osob.

Číst celý článek ... ››

10.8.2009, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Nacistická perzekuce - Označení v koncentračních táborech

V koncentračním táboře Mauthausen existovala skupina vězňů, kteří byli vězněni výlučně z náboženských důvodů: byli to příslušníci náboženské společnosti – tzv. Vážní badatelé Bible, resp. svědkové Jehovovi. V tehdejší terminologii byli někdy označováni také zkratkou BIFO (z německého Bibelforscher), česky se také říkalo „vyznavači Bible“.

Číst celý článek ... ››

5.6.2009, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Dachau! Při pouhé zmínce se člověk zachvěl hrůzou a hnusem, Dachau strašilo po celém světě a bylo známější než Berlín, Mnichov, Vídeň nebo nejproslavenější ohniska kultury. Za pouhých několik let se stalo tak slavným.

[Popis událostí z roku 1939, zaznamenaný někdy v letech 1945–1946]

Číst celý článek ... ››

2.6.2009, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


Ve 2 hodiny v noci nás [v Dachau] probudili a vyhnali na apelák. Tam rovnali dlouhou kolonu. Z Dachova posílali 2000 vězňů, nejvíce židů, včetně nás protektorátních Čechů politických, mimo naši akci. Odcházeli také všichni protektorátní židé, mnoho Rakušanů, dost Čechů. Viděli jsme dr. Foustku se synem, všechny kladenské, táborského Soumara. S námi odjížděli také Grosse, naši štubani [= vězeň zodpovědný na pořádek ve světnici na baráku] i Fitztum…

Číst celý článek ... ››

15.4.2009, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy


www.kolportaz.cz

Sekce specializovaného internetového serveru zaměřeného na dokumentaci různých forem kolportáže. Jedinečná úloha lidových kolportérů při šíření informací v pohnutých dnech srpnové okupace. Neúspěšné pokusy vojenské kolportáže okupantů.

17.12.2004, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzyNahoru