Břetislav Jan Procházka a Jindřich Kubias
Procházka se spolujezdcem Kubiasem tak, jak je zachytil pohotový korespondent Times of India při projíždění městem Láhaur (provincie Paňdžáb v dnešním Pákistánu). „Tento nejrozšířenější list na východě má skvěle organisováno zpravodajství,“ uvádí dobový popisek. Foto Times of India převzato z knihy Automobilem kolem světa od B. J. Procházky, 1938

Na den přesně před osmdesáti lety, tedy dne 25. 4. 1936, vydali se na cestu kolem světa ve voze Škoda Rapid dva čeští cestovatelé: Břetislav Jan Procházka a Jindřich Kubias.

Číst celý článek ... ››

25.4.2016, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


Lesní čtvrť (Waldviertel)

Turistický průvodce. Příběhy z oblastí ležících hned za českými a moravskými hranicemi, v hornorakouském území Lesní čtvrť (Waldviertel). Dolní Rakousy nebo též Dolní Rakousko (Niederösterreich) leží na severu země a hraničí s Českou republikou. S českým prostředím má tento region dlouhou společnou historii. V knize najdete setříděné zajímavé turistické tipy pro své výlety. Unikátní turistický průvodce v sobě kombinuje, mapy, lokace a vzrušující příběhy. Podrobně se věnuje mimo jiné historii a zajímavým příběhům hradů Rakousy nad Dyjí (Raabs an der Thaya) a vodní hrad (Wasserburg) Heidenreichstein, dále hradních zřícenin Kollmitz a Eibenstein nebo zámku Peigarten. Vedle toho však v knize najdete i přehled zajímavých muzeí a galerií v oblasti a především příběhy z dávné i nedávné historie.

Knihu Česká Kanada, Slavonice a Slavonicko výhodně zakoupíte přímo v e-shopu vydavatele, na webu NZB.cz.

1.1.2015, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


Ústředním tématem 36. kolegia Akademie Jaroslava Foglara byla otázka: Nakolik jsou prvky Foglarova díla a skautské metodiky nosným pilířem činnosti současného 2. oddílu Hoši od Bobří řeky? Hlavním hostem večera byl Aleš Vitinger, donedávna vůdce Dvojky, aktuálně zástupce oddílového vedoucího. Přítomno bylo i několik členů či vedoucích Dvojky z předešlých období: Josef Bláha (Řešetlák), Jan Klepáč (Jenda. K), Větřík. Více na našem blogu v článku XXXVI. kolegium Akademie Jaroslava Foglara.

11.8.2013, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


Skaut-Junák 1931-1932

aneb Junák – svaz skautů a skautek ČR a Svaz skautů a skautek České republiky jsou dvě různé organizace

Číst celý článek ... ››

7.8.2012, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


ukázka funkčnosti aditiv Flashlube

Flashlube je celosvětové uznávaná značka australského původu pro patentované přísady do pohonných hmot a do automobilových olejů. Flashlube plní v motorovém systému podobnou funkci jako například kolagen v lidském těle. Nedostatek kolagenu způsobuje bolestivá onemocnění kloubů a vysychání kůže. Podobně i absence kvalitního motorového maziva / aditiva způsobuje předčasné opotřebení motoru.

Přípravky Flashlube účinně chrání plynové (LPG / CNG), naftové i benzinové motory před nadměrným nebo předčasným opotřebením a tím prodlužují jejich životnost. Výrobky Flashlube získaly řadu ocenění po celém světě.

18.2.2011, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


spisovatel Karel Čapek

www.KarelCapek.org

Projekt, který 70 po smrti spisovatele Karla Čapka zpřístupňuje některé doposud neznámé čapkovské texty. Prvním výrazným výstupem projektu bylo v roce 2009 zveřejnění souborné korespondence, kterou s Karlem Čapkem vedl brněnský advokát Jindřich Groag, dále také několik pacifistů nebo odpíračů vojenské služby a rovněž Kancelář prezidenta republiky. Před rokem 2009 bylo známo jen několik jednotlivin z této korespondence. Většinu nově publikovaných se podařilo v rámci projektu KarelCapek.org – Neznámé čapkovské texty dohledat v archivech a dobové literatuře. V současnosti jsou v rámci projektu k tisku připravovány další neznámé písemnosti.

20.11.2010, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


cover knihy

Afghánistán na začátku devadesátých let. Sovětská armáda odešla, stáhli se i Američané. Tálibán se bude prosazovat až za další dva roky. Země se ocitla ve válečném mezičase. Probíhá nevyhlášená občanská válka, při níž slabá levicová vláda svádí boje s různými frakcemi nacionálně nebo nábožensky motivovaných mudžahedínů.

Nová kniha Země bílých holubicAfghánistán na vlastní kůži, zprostředkovává jedinečné vyprávění o cestě po sugestivní zemi v sugestivních časech.

20.2.2010, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


Aditiva Flahslube do pohonných hmot

Motorová aditiva jsou přísady do pohonných hmot (nafta, benzin, LPG, CNG) a do motorových olejů. Jaké jsou výhody jejich používání? Přidáváním kvalitních značkových aditiv do pohonných hmot před každým tankováním předcházíte nadměrnému opotřebení motoru a napomáháte také lepšímu chodu motoru a efektivnějšímu spalování. Kvalitní aditiva upravují tření mezi třecími plochami motoru na požadovanou hodnotu. Aditiva do pohonných hmot zlepšují ochranu proti vysokému tlaku a opotřebení. Zvyšují ochranu motorových součástí proti korozi.

Číst celý článek ... ››

5.8.2009, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


Pásová značka pro lyžaře
Obr.: Pásová značka pro lyžaře

Zimní značení lyžařských tras je určeno osobám, které se pohybují se v zasněženém terénu během zimních měsíců. Především samozřejmě turistům, zvláště pak běžkařům. Přesto však zimní značení bývá v krajině z pochopitelných důvodů umístěno celoročně.

Číst celý článek ... ››

19.11.2008, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


Značka pro jezdecké stezky
Obr.: Značka pro jezdecké stezky

Koně se po stezce většinou pohybují krokem, nikoli svalem, při dlouhém putování a v kopcovitém terénu jezdci často vedou koně na ruce jako pěší turisté.

Číst celý článek ... ››

1.7.2008, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


Lesy České republiky - značení

Zcela samostatný informační systém vytváří na území Lesů České republiky stejnojmenný státní podnik (LČR). LČR jako správce a hospodář ustanovený zákonem pečuje i o zajištění informovanosti návštěvníků. Za tímto účelem jsou na území lesů České republiky umístěny různé informační tabule, piktogramy a značky, které slouží k orientaci na lesních cestách nebo mají další informační charakter.

Číst celý článek ... ››

30.6.2008, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


Značka lázeňské trasy
Obr.: Značka lázeňské trasy

Lázeňské trasy a jejich značení – Značení těchto tras je tvořeno dvěma svislými barevnými pruhy, kolem nichž jsou dva bílé pruhy.

Číst celý článek ... ››

25.6.2008, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


Naučná stezka
Obr.: Naučná stezka

Značená naučná stezka bývá vyznačena značkami tvořenými bílým čtvercem, který je protnut úhlopříčným zeleným pruhem z levého horního rohu do pravého dolního rohu.

Číst celý článek ... ››

19.6.2008, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


Mezinárodní směrová šipka
Obr.: Mezinárodní směrová šipka

Mezinárodní evropská turistická stezka, její značení a charakteristika.

Číst celý článek ... ››

15.6.2008, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


IS 19d – Směrová tabule
Obr.: IS 19d – Směrová tabule

Cyklotrasy a cyklostezky – Turistické značení cyklotras a cyklostezek

Číst celý článek ... ››

8.6.2008, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


Pásová značka
Obr.: Pásová značka

Pásové značky a směrovky – Popis jednotlivých značek využívaných v rámci pásového značení

Číst celý článek ... ››

5.6.2008, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznáním


Turistické značení

Soustavu navigačních bodů tvoří grafická označení a směrovky, s jejichž pomocí jsou turisté naváděni ve směru předem připravených tras, většinou v atraktivní lokalitě.

Číst celý článek ... ››

2.6.2008, abcHistory.cz: HOMEVýlety za poznánímNahoru